HPE zbuduje szwedzki superkomputer Arrhenius za 68,5 miliona euro

itreseller.com.pl 1 tydzień temu

Hewlett Packard Enterprise otrzymało kontrakt na budowę szwedzkiego superkomputera Arrhenius o mocy 60 petaflopów, który będzie dostępny dla naukowców z całej Europy od początku 2026 roku.

EuroHPC Joint Undertaking oraz szwedzka organizacja NAISS oficjalnie podpisały kontrakt z HPE na dostawę superkomputera Arrhenius o wartości 68,5 miliona euro. System zostanie zainstalowany na Uniwersytecie w Linköping we wrześniu 2025 roku, a jego uruchomienie planowane jest na początek 2026 roku. Arrhenius będzie oferował moc obliczeniową 60 petaflopów, co oznacza zdolność wykonywania 60 milionów miliardów operacji na sekundę.

Superkomputer otrzymał nazwę na cześć Carla Axela Arrheniusa, szwedzkiego geologa i chemika, który w 1787 roku odkrył minerał gadolinit. Arrhenius dołączy do floty dziesięciu superkomputerów EuroHPC rozmieszczonych w całej Europie, wzmacniając pozycję kontynentu w globalnym wyścigu technologicznym. “Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku. Otrzymujemy znacznie szybszy i bardziej wydajny system, niż początkowo sądziliśmy, iż będzie możliwy” – komentuje Gert Svensson, zastępca dyrektora technicznego NAISS i kierownik projektu Arrhenius.

Konfiguracja techniczna systemu obejmuje 424 procesory AMD Turin z 128 rdzeniami każdy oraz 382 węzły GPU wyposażone w po cztery superchipy Grace Hopper od Nvidia. System będzie również zawierał partycję do obliczeń chmurowych i dedykowaną sekcję do przetwarzania danych wrażliwych. Magazyn danych zapewni szybki równoległy system plików o pojemności 29 petabajtów. Część GPU ma osiągnąć wydajność HPL przekraczającą 60 petaflopów, co stanowi siedmiokrotny wzrost w porównaniu z obecnym najwydajniejszym systemem NAISS – Dardel.

Arrhenius będzie służył szerokim zastosowaniom badawczym, od odkrywania nowych leków i projektowania materiałów po badania nad zmianami klimatycznymi. System wspierać będzie również aplikacje sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, oferując niezbędne zabezpieczenia dla badań obejmujących dane osobowe oraz rozwój produktów przez przedsiębiorstwa prywatne. Dostęp do zasobów obliczeniowych będzie wspólnie zarządzany przez EuroHPC JU i NAISS proporcjonalnie do ich inwestycji – szwedzka strona finansuje 65 procent kosztów, podczas gdy EuroHPC JU pokrywa pozostałe 35 procent.

Idź do oryginalnego materiału