Na terenie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie, w obecności Dowódcy – gen. dyw. Karola Molendy – dwudziestu ekspertów, czołowych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, złożyło przysięgę wojskową. W ramach programu „Cyber LEGION” dołączyli oni do społeczności wojskowych specjalistów bez rezygnacji z dotychczasowej pracy.
Do kogo kierowany jest program?
Inicjatywa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży cyberbezpieczeństwa. Program jest przeznaczony dla osób, które chcą wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności, by wzmacniać potencjał obronny Ojczyzny – jako żołnierze rezerwy WOC – ale również dla tych, którzy z różnych powodów jeszcze nie podjęli służby wojskowej lub nie mogą dołączyć do Sił Zbrojnych RP.
Główne cele programu to nie tylko konsolidacja środowiska ekspertów wokół WOC, ale także identyfikacja i rozwijanie talentów o wysokim potencjale obronnym oraz promowanie postaw patriotycznych i proobronnych. Wszystko to ma służyć zwiększeniu odporności państwa na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Przeczytaj także: CBZC przerwało proceder oszustw na blika >>
Program „Cyber LEGION” obejmuje dwanaście zadań, dostosowanych do różnych grup uczestników. Osoby zainteresowane otrzymają dostęp do wspólnych szkoleń wojskowo-cywilnych oraz wymiany doświadczeń z najlepszymi specjalistami w kraju. Będą brać udział w konferencjach, warsztatach, ćwiczeniach, opracowywać i udoskonalać procedury reagowania na incydenty, testować systemy i prowadzić analizy powłamaniowe.
Młodzież planująca przyszłość w branży cyber może rozpocząć naukę w klasach o profilu cyberbezpieczeństwa w szkołach średnich, a następnie rozwijać się dalej – choćby bez konieczności studiowania kierunków technicznych. Program jest także otwarty dla specjalistów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą pełnić służby wojskowej.
Źródło: DKWOC