Miliard inteligentnych agentów oraz gargantuiczne inwestycje SoftBanku i OpenAI

itreseller.com.pl 1 tydzień temu

W świecie zaawansowanych technologii panuje dziś przekonanie, iż sztuczna inteligencja (AI) zrewolucjonizuje każdy aspekt życia i biznesu. Potwierdziła to ostatnia rozmowa dwóch ikon branży, Masayoshiego Sona, założyciela SoftBanku, oraz Sama Altmana, szefa OpenAI, podczas SoftBank World 2025. Dyskusja, transmitowana do czołowych japońskich menedżerów i liderów biznesu, wyznaczyła ambitny kurs na przyszłość, w której AI i robotyka odegrają kluczową rolę nie tylko w gospodarce, ale także w strukturze społecznej i technologicznej.

Nieograniczony popyt na AI – nowa infrastruktura, nowe miejsca pracy

Podczas rozmowy Sam Altman podkreślił, iż globalne zapotrzebowanie na AI stale rośnie i nie widać jego kresu.

“W miarę jak obniżamy koszt korzystania z AI, liczba użytkowników rośnie lawinowo. jeżeli uda się zmniejszyć koszty dziesięciokrotnie, wykorzystanie tej technologii może wzrosnąć choćby trzydziestokrotnie” stwierdził Altman.

Obaj liderzy są zgodni: postęp w AI nie prowadzi do prostego zastępowania ludzi maszynami, ale raczej do powstawania zupełnie nowych, w tej chwili trudnych do wyobrażenia stanowisk pracy.

Ważnym tematem rozmowy była koncepcja „inteligentnych agentów”, czyli autonomicznych systemów AI zdolnych do samodzielnego uczenia się i tworzenia kolejnych agentów. Masayoshi Son zapowiedział, iż tylko w 2025 roku SoftBank zamierza wdrożyć wewnętrznie aż 1 miliard takich agentów oraz stworzyć dla nich specjalizowany system operacyjny. To ruch bez precedensu, który pokazuje skalę japońskich ambicji w branży.

Partnerstwo i inwestycje na bezprecedensową skalę

Współpraca SoftBanku z OpenAI przyspieszyła na początku roku, gdy powołano wspólne przedsiębiorstwo, w którym obie firmy mają po 50% udziałów. Wspólnym celem jest wdrożenie rozwiązania „Cristal Intelligence” – platformy AI dla biznesu, która ma znaleźć zastosowanie m.in. w motoryzacji i handlu detalicznym. Tylko w 2025 roku SoftBank planuje wydać na powiązane usługi choćby 30 mld USD.

To jednak tylko fragment inwestycji. SoftBank zapowiedział chęć wpompowania w OpenAI choćby 300 mld USD [sic!], pod warunkiem restrukturyzacji organizacji OpenAI. Do tego dochodzi uczestnictwo obu liderów w wartym 500 mld USD projekcie budowy tzw. „Stargate” – infrastruktury AI i ogromnych centrów danych w Stanach Zjednoczonych, przekraczających 10 GW zapotrzebowania na moc.

Jak podkreślają analitycy, takie inwestycje zmienią rozkład sił w globalnej branży AI i mogą uczynić z Japonii oraz USA światowych liderów nowej ery cyfrowej. Sam rynek przyjął te wieści pozytywnie – kurs akcji SoftBanku wzrósł w czerwcu o 38%, choć skomplikowana struktura finansowa firmy wciąż budzi ostrożność inwestorów.

Perspektywy i wyzwania na horyzoncie

Podczas rozmowy Altman zauważył, iż kolejne etapy rozwoju AI będą wymagać nowych technologii i strategii budowy infrastruktury, zwłaszcza jeżeli skalowanie przekroczy barierę 10 GW mocy obliczeniowej. Nie poruszono jednak kwestii wyzwań energetycznych, które mogą pojawić się przy realizacji tak ogromnych przedsięwzięć.

Warto zauważyć, iż zarówno SoftBank, jak i OpenAI nie skupiają się wyłącznie na aspekcie technologicznym, ale również na potencjalnym wpływie AI na gospodarkę, rynek pracy i społeczeństwo.

„Sztuczna inteligencja otwiera drogę do samodoskonalących się ekosystemów, w których innowacje napędzają kolejne innowacje” – podsumował Masayoshi Son.

Idź do oryginalnego materiału