Długi majowy weekend zbliża się wielkimi krokami. To czas, gdy wielu z nas wyrusza na upragnione urlopy – zarezerwowane noclegi, zaplanowane trasy, pakowanie walizek. Niestety, nie tylko turyści, ale i oszuści zacierają ręce. Cyberprzestępcy wykorzystują sezon podróżniczy, żeby podszywać się pod znane platformy rezerwacyjne, w tym Booking.com.
Jak to działa?
Na Twoją skrzynkę mailową trafia wiadomość informująca o rzekomej możliwości wygrania „Traveler’s Pack” – zestawu walizek, plecaka oraz kubka marki Stanley. Mail wygląda profesjonalnie: logo, grafika, chwytliwe hasła zachęcają do kliknięcia i udziału w akcji. Jednak w rzeczywistości to sprytna pułapka!
— Kliknięcie linku z wiadomości przenosi na fałszywą stronę. Tam, użytkownik proszony jest o wypełnienie ankiety, która rzekomo pozwoli odebrać nagrodę. Prawda jest jednak zupełnie inna – dane teleadresowe wpisywane w formularzu trafiają prosto w ręce cyberprzestępców — ostrzega Karolina Kmak, starsza specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.
To jednak nie koniec! Kolejny krok to opłata za wysyłkę „nagrody”. Kilka złotych, które trzeba zapłacić kartą. Jednak jeżeli to zrobisz i podasz jej dane na fałszywej stronie, zostanie uruchomiona płatna subskrypcja, a Twoje konto bankowe będzie regularnie obciążane wysokimi sumami.
Na co uważać?
– Zachowaj czujność! Każda prośba o dane karty płatniczej w celu odebrania nagrody powinna wzbudzić Twoje wątpliwości.
– Zwróć uwagę na adres strony, na której się znajdujesz. Fałszywe strony często różnią się od oryginału jedną literą lub nietypową końcówką domeny.
– Nie klikaj nieznanych linków z wiadomości. Zamiast tego – sprawdź nadawcę. choćby jeżeli nazwa wyświetla się jako Booking.com, adres e-mail może zdradzić oszustwo.
Co robić, jeżeli dane trafiły na fałszywą stronę?
Skontaktuj się z bankiem, wyzeruj limity na karcie i ją zastrzeż. Sprawdź, czy w historii operacji widzisz jakieś nieznane obciążenia. jeżeli zauważysz podejrzane płatności, skontaktuj się z firmą, która pobrała środki i zażądaj wyłączenia subskrypcji oraz zwrotu pieniędzy.
Cyberprzestępcy są szczególnie aktywni w czasie, gdy nasza czujność bywa uśpiona, czyli przed świętami, długimi weekendami, w czasie urlopów. Nie daj się złapać na „walizkową” przynętę. Lepiej spakować się samodzielnie i… bezpiecznie.
foto, źródło. CyberRescue