Chcą wydobyć wspomnienia z martwego mózgu. To już się dzieje

konto.spidersweb.pl 5 godzin temu

Choć brzmi to jak fabuła kolejnego odcinka Black Mirror, badacze coraz śmielej zbliżają się do granicy między biologią a cyfrowym zapisem myśli. Wielu naukowców sugeruje, iż ślady pamięci mogą przetrwać choćby w martwej tkance mózgowej.

Zespół naukowców z Monash University w Australii postanowił sprawdzić, co o zajrzeniu do ludzkich wspomnień po śmierci sądzą sami specjaliści od mózgu. Przeprowadzono ankietę wśród ponad 300 neuronaukowców z całego świata, pytając ich m.in. o to, czy da się wydobyć wspomnienia z zakonserwowanego mózgu, a choćby czy możliwe jest przeniesienie świadomości do komputera. Wyniki? Około 70 proc. badanych zgodziło się, iż wspomnienia muszą mieć fizyczną podstawę, a więc mogą teoretycznie przetrwać śmierć w postaci zmian w strukturze połączeń synaptycznych i interakcji molekularnych.

Badacze nie są pewni, ale mają podejrzenia

Jak czytamy na łamach Gizmodo, mimo iż naukowcy są zgodni co do istnienia fizycznych śladów pamięci, to brakuje jednoznacznej odpowiedzi, gdzie dokładnie i jak są one przechowywane. Badacze nie mogli się porozumieć, czy wystarczy zidentyfikować zmiany w skali molekularnej, czy też potrzeba odwzorowania całych sieci neuronowych w skali nanometrycznej. Taka niepewność pokazuje, jak mało przez cały czas wiemy o mechanizmach pamięci i ich odtwarzaniu.

Kolejnym problemem wydaje się być przechowywanie mózgu w stanie, który umożliwiłby odzyskanie wspomnień. Takie techniki, jak aldehydowo-stabilizowana krioprezerwacja, polegająca na chemicznej fiksacji (utrwalenia) oraz głębokim zamrażaniu, teoretycznie mogą zachować strukturę tkanek na poziomie komórkowym, ale ich skuteczność w kontekście odczytu pamięci pozostaje na ten moment niejasna. Mimo to mediana odpowiedzi na pytanie o szanse ekstrakcji wspomnień z zamrożonego mózgu wyniosła 40 proc. Oznacza to, iż znaczna część środowiska naukowego widzi w tym rzeczywisty potencjał.

Jeszcze bardziej kontrowersyjna jest koncepcja emulacji całego mózgu w komputerze. Tutaj również średnia odpowiedź oscylowała wokół 40 proc., a przewidywany czas osiągnięcia takiego celu to okolice 2125 r. Zdaniem autorów badania, liczby te mogą rosnąć wraz z rozwojem technologii związanych z interfejsami mózg-komputer i implantami neuronalnymi.

* Źródło zdjęcia głównego: Gorodenkoff / Shutterstock

Idź do oryginalnego materiału