Honeywell rozwija technologie dla Europejskiego Sektora Obronnego – dwa nowe projekty z dofinansowaniem UE

itreseller.com.pl 11 godzin temu

Firma Honeywell otrzymała dwa granty badawcze na realizację projektów mających na celu rozwój awioniki oraz zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa dla europejskiego sektora obronnego. Za realizację wieloletnich projektów odpowiadać będzie Honeywell International s.r.o. – jednostka firmy Honeywell International z siedzibą w Czechach. Prace będą prowadzone w zaawansowanym ośrodku inżynieryjnym firmy w Brnie.

Projekt New Generation Military Integrated Modular Avionics (NG-MIMA) oraz Projekt Artificial Intelligence Deployable Agent (AIDA) zostały przyznane w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF), którego celem jest wspieranie rozwoju europejskich innowacji w dziedzinie obronności. Wybór Honeywell International s.r.o. jako członka konsorcjów podkreśla zaangażowanie firmy w rozwój rodzimych innowacji w Europie oraz jej wsparcie dla Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego.

„Zespół Honeywell Defense and Space w Europie aktywnie uczestniczy w najbardziej zaawansowanych inicjatywach badawczo-rozwojowych dzięki swoim zespołom inżynieryjnym zlokalizowanym w Brnie (Czechy) i Krakowie (Polska). Zespoły te uważnie analizują agendę Europejskiego Funduszu Obronnego i odpowiadają na coroczne nabory projektów, aby współpracować z europejskimi partnerami i wspierać rozwój lokalnych zdolności obronnych. Ekspertyza inżynieryjna Honeywell koncentruje się na kluczowych obszarach, takich jak nawigacja, sztuczna inteligencja, awionika, inteligentna amunicja i rozszerzona wizja dla pojazdów lądowych” – mówi Piotr Marczuk, Dyrektor Zarządzający Defense & Space International na Europę Środkowo-Wschodnią i Izrael.

Projekt NG-MIMA, koordynowany przez hiszpańską firmę Indra Sistemas, ma na celu opracowanie europejskiej awioniki wojskowej nowej generacji w formie zintegrowanego, modułowego systemu przeznaczonego dla statków powietrznych. Projekt AIDA, prowadzony przez CR14 – fundację utworzoną przez estońskie Ministerstwo Obrony – koncentruje się na rozwoju i modernizacji technologii obronnych w zakresie cyberobrony.

„Europa to dla Honeywell nie tylko rynek, ale strategiczne miejsce tworzenia innowacji. Jesteśmy silnie zakorzenieni w regionie – w tym w Polsce, Czechach czy we Włoszech – gdzie zatrudniamy tysiące osób, produkujemy lokalnie i inwestujemy w inżynierię. Dzięki temu nie tylko rozwijamy i wdrażamy technologie, które wzmacniają bezpieczeństwo i rozwój technologiczny Europy, ale również realnie wspieramy lokalną gospodarkę. Udział w projektach Europejskiego Funduszu Obronnego to dla nas nie tylko potwierdzenie naszych kompetencji, ale także wyraz długofalowego zaangażowania w rozwój europejskiego przemysłu obronnego oraz w ścisłą współpracę z regionalnymi partnerami” – dodaje Przemysław Szuder, Prezes Honeywell na Europę.

Udział Honeywell w projektach Europejskiego Funduszu Obronnego bazuje na bogatym, wieloletnim doświadczeniu firmy w inicjatywach badawczych związanych z europejskim lotnictwem cywilnym, obronnością oraz przestrzenią kosmiczną. Wiele z tych działań jest wspieranych przez zaawansowane centrum inżynieryjne firmy w Brnie, które jest największym ośrodkiem zaawansowanych technologii Honeywell w Europie. Centrum zatrudnia około 1000 inżynierów i naukowców z ponad 50 krajów, którzy wspierają rozwój innowacji dla różnych branż w Europie i na całym świecie.

Idź do oryginalnego materiału