Świat pamięta już wiele szalonych prognoz i deklaracji. Pamiętacie, jak Elon Musk obiecał, iż człowiek stanie na Marsie do 2025 roku? No właśnie. Tym razem kontrowersyjnej wypowiedzi udzielił Bill Gates, amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel Microsoftu. Bill Gates uważa, iż dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji (AI) świat może niedługo przestać zmagać się z niedoborem lekarzy i nauczycieli.
Bill Gates: AI zastąpi nauczycieli i lekarzy
Największą wada AI jest, jak prawdopodobnie wiecie, tendencja do fantazjowania, czyli mówiąc wprost: kłamania. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, dopóty na AI nie będzie można polegać w żadnych zaawansowanych zastosowaniach. Sztuczna inteligencja już teraz działa nieźle, jeżeli ktoś wie jak z niej korzystać i jest świadom jej mankamentów. Mimo powyższych, Bill Gates twierdzi, iż AI stanowi już w niektórych rejonach świata odpowiedź na braki kadrowe pośród nauczycieli i lekarzy.
Niedobór lekarzy to problem globalny
Gates, od lat zaangażowany w tematy zdrowia publicznego, podkreślił, iż kraje takie jak Indie czy państwa afrykańskie wciąż zmagają się z niedoborem personelu medycznego. Problem ten dotyczy także Stanów Zjednoczonych. Według raportu Association of American Medical Colleges z 2023 roku, do 2036 w USA może brakować choćby 86 tysięcy lekarzy rodzinnych i specjalistów.
Startupy z sektora AI, takie jak Suki, Zephyr AI czy Tennr, próbują złagodzić skutki wypalenia zawodowego wśród lekarzy. Oferują narzędzia do automatyzacji zadań administracyjnych i wspomagania diagnoz.
Przedstawiciele firmy konsultingowej McKinsey twierdzą, iż generatywna AI może zwiększyć produktywność w sektorze ochrony zdrowia i farmacji choćby o 370 miliardów dolarów. Taka liczba musi zrobić wrażenie. Problem polega na tym, iż to nic pewnego.
Edukacja również zmierza w stronę automatyzacji
Równie poważne braki kadrowe występują w oświacie, co w swojej wypowiedzi uwypuklał Bill Gates. Dane federalne z 2023 roku pokazują, iż 86% amerykańskich szkół publicznych K-12 miało trudności z zatrudnieniem nauczycieli na rok szkolny 2023/2024. Prawie połowa szkół była niedostatecznie obsadzona kadrowo.
W odpowiedzi na podobne wyzwania w Wielkiej Brytanii jedna ze szkół średnich w Londynie, David Game College, rozpoczęła pilotażowy program wykorzystujący AI. W tym programie użyto m.in. ChatGPT do wspomagania nauczania w kluczowych przedmiotach. Mimo obaw o nadużycia ze strony uczniów, wielu nauczycieli dostrzega w AI szansę na usprawnienie nauki i odciążenie pedagogów.
AI ma być wszędzie – tak stwierdził Bill Gates
Bill Gates zwrócił uwagę, iż zmiany związane z AI dotkną choćby pracowników fizycznych – w fabrykach, na budowach czy w hotelach. Rozwój robotyki humanoidalnej, wspierany przez firmy takie jak NVIDIA, ma umożliwić automatyzację zadań manualnych, jak przenoszenie towarów czy sprzątanie.
W 1930 roku ekonomista John Maynard Keynes prognozował, iż postęp technologiczny może ostatecznie skrócić tydzień pracy do zaledwie 15 godzin. Prawie sto lat później, pomimo ogromnego wzrostu produktywności, większość ludzi przez cały czas pracuje po 40 i więcej godzin tygodniowo.
Wypowiedzi Billa Gatesa dotyczące AI warto traktować z przymrużeniem oka. On sam z resztą kilka robi sobie z perspektywy potencjalnej sytuacji, w której AI odbiera komuś pracę.
„Ja nie muszę pracować” – powiedział Gates. „Wybieram pracę. Dlaczego? Ponieważ to dobra zabawa.”