
Myślisz, iż algorytmy śledzą Cię wyłącznie na zlecenie wielkich korporacji, aby wcisnąć Ci ich produkty? Otóż nie! Cyberprzestępcy również mogą je wykorzystać, aby Cię zwabić w swoją pułapkę. W Hiszpanii rozbito grupę oszustów, którzy przy pomocy AI potrafili dokonywać rzeczy, o których wcześniej jeszcze nam się nie śniło.
- Hiszpańskie władze aresztowały 6 osób, które wyłudziły ponad 20 milionów dolarów od co najmniej 200 osób.
- Oszuści wykorzystywali zaawansowaną sztuczną inteligencję, aby przekonywać je do inwestowania w kryptoscamy.
Sztuczna inteligencja staje się coraz większym zagrożeniem
Jak przekazały hiszpańskie media, lokalne służby dokonały aresztowania sześciu osób zamieszanych w oszustwa finansowe na skalę globalną, z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji.
Z ustaleń organów zajmujących się tą sprawą wynika, iż ofiarą scamerów padło co najmniej 208 osób, a wyłudzona od nich kwota przekroczyła łącznie 20 milionów dolarów.
Rozmach i wyrafinowanie cyberprzestępców szokuje, ponieważ potrafili oni oszukać każdą z ofiar choćby 3 razy.
Po tym, jak ktoś najpierw utracił swoje środki na poczet fałszywych platform brokerskich czy piramid finansowych, kontaktowano się z taką osobą udając menadżerów fikcyjnych podmiotów, którzy mieli wyjaśnić zamieszanie w danej sytuacji i wyłudzić kolejne pieniądze, aby niby odblokować zamrożone środki.
Trzecie uderzenie miało miejsce pod przykrywką służb, które miały oferować pomoc w odzyskaniu kapitału, ale w zamian za pewną opłatę.
Zastanawiasz się pewnie, jakim cudem ktoś miałby się w ogóle dać nabrać na coś takiego i to aż trzykrotnie?
Otóż wspomniana grupa przestępcza była naprawdę biegła w generowaniu wysokiej jakości deepfake’ów dzięki AI.
Tworzono bardzo realistyczne reklamy przedstawiające prominentne postacie z poszczególnych narodowości, które miały rekomendować inwestycje w różne fundusze inwestycyjne.
🚩Detenidas seis personas por estafar más de 19 millones de euros usando #inteligenciaartificial
🔴Engañaban a las víctimas a través de anuncios manipulados con #IA para que realizaran inversiones con #criptomonedas en productos supuestamente muy rentables pic.twitter.com/rMrdgBpOYz
— Policía Nacional (@policia) April 7, 2025
Kolejną szokującą kwestią było to, w jaki sposób typowano potencjalnych „klientów” tego typu fałszywych podmiotów.
Ofiary nie były wybierane losowo. Zamiast tego algorytmy wybierały osoby, których profile pasowały do wyszukiwań cyberprzestępców. Po wybraniu ofiar umieszczali kampanie reklamowe na stronach internetowych lub w sieciach społecznościowych, z których korzystali, oferując im inwestycje w kryptowaluty o wysokich zyskach i zerowym ryzyku utraty aktywów. Były to inwestycje, które, jak się okazało, były oszustwem
– komentuje hiszpańska policja.
Jak ustalono, syndykat przestępczy dzięki pomocy generatywnej sztucznej inteligencji tworzył wiele fałszywych firm, za pośrednictwem których pozyskiwano skradzione fundusze.
Co więcej, członkowie organizacji używali wielu fałszywych tożsamości. W przypadku lidera, używał on ponad 50 różnych tożsamości
– przekazano.