Firma Microsoft, w trosce o pełną satysfakcję i płynne korzystanie z systemu operacyjnego Windows 11, wprowadza co jakiś czas nowe aktualizacje. Jednak, jak wszyscy wiemy, przy tak dużym i skomplikowanym systemie nie ma mowy o braku pomyłek. Dlatego gigant z Redmond wprowadził kanały testowe, mające na celu wprowadzenie w pełni działających nowości i naprawę tego, co zostało zepsute. Jednym z ciekawszych wersji testowych jest kanał Dev, który poza podstawowymi założeniami tych wersji oferuje dostęp do najwcześniejszych i najbardziej eksperymentalnych wersji systemu Windows. jeżeli interesują Cię nowości ze świata systemów operacyjnych, zapraszam do artykułu.
Windows 11 Insider Preview Build 26200.5702 (KB5062653) w kanale deweloperskim
Ostatnio na blogu Windowsa mogliśmy zapoznać się z nowościami, jakie ma do zaoferowania ten gigant technologiczny testerom ich systemu operacyjnego. Przypomnę dla tych, którzy są zainteresowani tą wersją, iż jest ona przeznaczona dla osób bardzo zaawansowanych technicznie, które są w stanie tolerować niestabilność, raportować błędy i pomagać Microsoftowi w kształtowaniu przyszłości Windowsa. Bez większego owijania w bawełnę przejdę do szczegółów nowości.
Czytaj też: Samsung zakończył prace nad DRAM 6. generacji
Pojawi się nowa opcja „Opisz obraz” w Click to Do na komputerach Copilot+ PC z procesorami Snapdragon, a niedługo także AMD i Intel. Polega ona na szczegółowym opisie obrazów, wykresów i diagramów, co powinno być przydatne do szybkiego przeglądu treści wizualnych. Przy pierwszym użyciu tej akcji wymagane modele zostaną skonfigurowane, a opisy będą generowane lokalnie, zapewniając, iż poufne dane pozostaną na komputerze użytkownika.

W tej aktualizacji pojawi się stopniowo u wszystkich Insiderów funkcja bezpieczeństwa platformy o nazwie Ochrona administratora. Jej celem jest wzmocnienie ochrony praw administratora, umożliwiając użytkownikom z takimi uprawnieniami dalsze wykonywanie wszystkich funkcji administracyjnych w modelu „just-in-time”. Użytkownicy powinni wiedzieć, iż funkcja ta jest domyślnie dezaktywowana i wymaga manualnego włączenia za pośrednictwem ustawień Zabezpieczeń systemu Windows w sekcji Ochrona konta lub też poprzez konfigurację zasad grupy.
- Wyszukiwanie na pasku zadań: Naprawiono błąd animacji pola wyszukiwania, choćby gdy animacje były wyłączone.
Eksplorator plików:
- Rozwiązano problem z znikającymi oknami postępu operacji na plikach.
- Poprawiono wydajność rozpakowywania małych plików ZIP pobranych z internetu.
- Naprawiono błąd zmieniający ikony skrótów na pulpicie po aktualizacji aplikacji.
- Usunięto problem migającego na biało Eksploratora plików przy uruchomieniu.
- Poprawki dotyczące akcji AI: naprawiono działanie trybu skanowania Narratora w panelu wyników akcji AI „Podsumuj” dla plików Microsoft 365.
- Napisy na żywo: Naprawiono brak efektu zmiany przezroczystości napisów.
- Oświetlenie dynamiczne: Usunięto problem z nadmiernym zużyciem procesora przez Dynamic Lighting Background Controller po odblokowaniu urządzenia.
- Grafika: Naprawiono problem z desynchronizacją kursora w grach po użyciu ALT + Tab (gdy rozdzielczość gry różniła się od pulpitu).
- Ustawienia: Naprawiono awarie ustawień podczas przechodzenia do Czas i język > Język i region.
Inne:
- Rozwiązano problem błędu 2042 w Podglądzie zdarzeń, związanego z konfiguracją zapory.
- Naprawiono problem z aplikacjami, które nie przechodziły na pierwszy plan po interakcji z powiadomieniami (np. z Outlooka).
Oczywiście gigant z Redmond informuje w aktualizacji również o błędach, które wciąż są i z które w przyszłości chce usunąć, jeżeli interesują Cię szczegóły, odsyłam do źródła tutaj.