Krążący w sieci klip przedstawia obchody Eid al-Fitr w Mediolanie, a nie warszawski Ursynów

fakenews.pl 1 tydzień temu

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające modlących się muzułmanów, które zostało opatrzone podpisem sugerującym, iż zostało zarejestrowane na warszawskim Ursynowie. Dzięki geolokalizacji udało się wykazać, iż film w rzeczywistości został nagrany w Mediolanie podczas obchodów Eid al-Fitr.

Teza:
Grupa muzułmanów modli się na warszawskim Ursynowie
Nasza ocena:

Fałsz

Więcej o naszym systemie oceniania:
Źródło: X/StapelAndrew

Wideo, które wprowadza w błąd – jak Mediolan udawał Warszawę

5 kwietnia użytkownik portalu X posługujący się nazwą Andrew Stapel opublikował nagranie przedstawiające grupę muzułmańskich wiernych uczestniczących w modlitwie na otwartej przestrzeni. Do filmu dołączono podpis: „Warszawa, Ursynów. Niedziela 30.03.2025”, co miało sugerować, iż wydarzenie miało miejsce w Polsce. Wideo gwałtownie zyskało popularność, wywołując liczne reakcje i komentarze – szczególnie w kontekście rzekomej obecności zorganizowanych modlitw islamskich na jednej z warszawskich dzielnic. Informację powielił też poseł Konfederacji, Andrzej Zapałowski.

Weryfikacja nagrania przy użyciu wyszukiwania obrazem i geolokalizacji

Prawdziwe miejsce nagrania znaleźliśmy dzięki wykorzystaniu narzędzia wyszukiwania obrazem Google.

Źródło: Google.com

Funkcja ta umożliwiła znalezienie artykułu na stronie Milano Today. Podpis pod zdjęciem wskazywał ulicę, przy której wykonano zdjęcie.

Analiza map Google pozwoliła na zidentyfikowanie tego miejsca.

Źródło: Google.com

Tak charakterystyczne bloki znajdują się w całej okolicy, ale miejsce z nagrania było ulicę dalej – to Via Enrico de Nicola.

Źródło: Google.com

Ostatnim krokiem było więc porównanie klatek z filmu ze zdjęciami z Google. Widać na nich bloki, które pojawiły się na nagraniu, a także kryte hale z niebieskim wykończeniem i białym dachem.

Źródło: X/StapelAndrew
Źródło: Google.com
Źródło: X/StapelAndrew
Źródło: Google.com

Podsumowanie

Nagranie opublikowane przez użytkownika Andrew Stapel stanowi przykład dezinformacji. Materiał wprowadza odbiorców w błąd zarówno co do rzeczywistego miejsca, jak i charakteru wydarzenia. Co istotne, w tym przypadku to właśnie analiza danych umożliwiła zdemaskowanie fałszywej informacji. Jak pokazaliśmy powyżej, wideo zostało nagrane w kompleksie sportowym przy Via Enrico de Nicola w Mediolanie.

Źródła

Google Maps – Via Enrico de Nicola

Milano Today – https://www.milanotoday.it/cronaca/sgombero-aler-via-de-pretis-9-aprile-2015.html

Idź do oryginalnego materiału