Google poinformowało o usunięciu blisko 11 tys. kont na YouTube oraz innych platformach powiązanych z państwowymi kampaniami dezinformacyjnymi prowadzonymi m.in. przez Chiny i Rosję.
Działania te miały miejsce w drugim kwartale 2025 roku w ramach pracy zespołu Google Threat Analysis Group. Zdecydowaną większość, bo ponad 7,7 tys. usuniętych kanałów, powiązano z Chinami. Publikowane tam treści – głównie w językach chińskim i angielskim – promowały rząd Chińskiej Republiki Ludowej, prezydenta Xi Jinpinga oraz komentowały politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych w tonie prorządowym.
Kolejne ponad 2 tys. kanałów usunięto z powodu powiązań z rosyjskimi kampaniami wpływu. Ich zawartość – publikowana w wielu językach – promowała rosyjski punkt widzenia, krytykowała Ukrainę, NATO oraz kraje Zachodu. W maju Google usunęło także 20 kanałów na YouTube, 4 konta reklamowe i 1 bloga w serwisie Blogger powiązanych z RT (Russia Today) – rosyjskim medium państwowym, oskarżanym o finansowanie znanych amerykańskich influencerów politycznych przed wyborami prezydenckimi w USA. Według ustaleń NBC News, materiały dla firmy Tenent Media z Tennessee tworzyli m.in. Tim Pool, Dave Rubin i Benny Johnson – znani zwolennicy Donalda Trumpa.
YouTube rozpoczął blokowanie kanałów RT już w marcu 2022 roku, krótko po inwazji Rosji na Ukrainę. Obecne działania wpisują się w strategię walki z globalnymi operacjami dezinformacyjnymi i próbami „koordynowanego wpływu” w internecie. W raporcie Google znalazły się także informacje o mniejszych kampaniach dezinformacyjnych powiązanych z Azerbejdżanem, Iranem, Turcją, Izraelem, Rumunią i Ghaną – często skierowanych przeciwko oponentom politycznym. Część z nich dotyczyła aktualnych konfliktów geopolitycznych, w tym wojny izraelsko-palestyńskiej.
Dla porównania, w pierwszym kwartale 2025 roku Google usunęło ponad 23 tys. kont powiązanych z podobnymi kampaniami. W tym samym czasie Meta poinformowała o usunięciu około 10 milionów fałszywych profili, które podszywały się pod znanych twórców, w ramach walki ze „spamową treścią”.