Facebook banuje posty o systemie Linux. Absurdalne tłumaczenie

instalki.pl 3 miesięcy temu

Dziwne rzeczy dzieją się na Facebooku i nie chodzi tylko o niespodziewany zwrot „w prawo” przez Marka Zuckerbega po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. Facebook zaczął bez ostrzeżenia blokować posty dotyczące systemów Linux i użytkowników, którzy je publikują. Jako pierwsi odczuli to prowadzący fanpage Distrowatch w serwisie należącym do Meta.

Facebook banuje za publikacje o systemie Linux – co się dzieje?

Począwszy od 19 stycznia 2025 roku Facebook uznaje, iż systemy Linux są złośliwym oprogramowaniem i oznaczają grupy związane z Linuksem jako „zagrożenia cyberbezpieczeństwa”. Posty wspominające o DistroWatch i wielu grupach związanych z Linuksem i dyskusjami o Linuksie zostały zamknięte, a wiele postów zostało usuniętych. Dzieje się to w serwisie od Meta, w dużej mierze wykorzystującym infrastrukturę Linux.

Dziennikarze serwisu Tom’s Hardware potwierdzają, iż próba publikacji postów dotyczących distrowatch.com i Linuksa skutkowała ostrzeżeniem. Ja z kolei nie potwierdzam, aby takowy problem występował w naszym kraju. Czyżby blokada postów dotycząca systemów Linux na Facebooku była regionalna? A jeżeli tak, to dlaczego? Na pewno nie jest dziełem przypadku, co potwierdził pracownik Facebooka.

Źródło: Future
U mnie działa. Jeszcze. | Źródło: mat. własny – zrzut ekranu

Najbardziej prawdopodobnym z powodów podejścia Meta do kwestii związanych z Linuksem jest to, iż „może ułatwiać udostępnianie, tworzenie lub hostowanie złośliwych treści”. W jaki sposób? Prosimy pytać moderacji Facebooka.

Apele nie przyniosły skutku

Przedstawiciele duńskiego DistroWatch próbowali odwołać się od zakazu publikacji. Dowiedzieli się jednak od przedstawiciela serwisu Facebook, iż tematy dotyczące systemów Linux przez cały czas będą banowane. Co ciekawe, konto prowadzącego profil DistroWatch na Facebooku dość gwałtownie zablokowano.

Zauważyliście jakiekolwiek… nietypowe zachowania systemu moderacji Facebooka w ostatnim czasie?

PS Przypominamy, iż w ostatnim czasie Facebook zrezygnował ze wsparcia ze strony niezależnych fact-checkerów.

Linux Mint 22.1 – darmowa alternatywa dla Windows 11 wydana

Źródło: Tom’s Hardware, Distrowatch, Future

Facebooklinuxopensourcesystemy operacyjne
Idź do oryginalnego materiału