Jednak przez cały czas ponad 1/3 badanych nie ma żadnej możliwości kształcenia się w tym zakresie. Co więcej, 63 proc. osób bez dostępu do szkoleń uważa, iż to poważny błąd ze strony pracodawcy. Jak wskazują autorzy raportu, w cyberbezpieczeństwie najsłabszym ogniwem bywa człowiek. Niewiedza lub nieostrożność może doprowadzić do poważnych strat dla organizacji.
Szkolenia skuteczne, ale nie zawsze dobrze dopasowane
Zadowolenie ze szkoleń to pozytywny sygnał, ale nie wszędzie sytuacja wygląda optymistycznie. 5 proc. pracowników ocenia dostępne szkolenia jako nieskuteczne, a 13 proc. nie potrafi ich jednoznacznie ocenić. Eksperci wskazują, iż problem może tkwić w niedostosowaniu programów do specyfiki firmy czy branży, co zmniejsza ich praktyczne zastosowanie.
– Utrzymanie odporności firmy na zagrożenia cyfrowe wymaga nie tylko technologii, ale i świadomego zespołu – podkreśla Alicja Malok z Hays. Jej zdaniem najważniejsze jest włączenie do szkoleń nie tylko działów IT, ale wszystkich zespołów.
Luka kompetencyjna w cyberbezpieczeństwie
Firmy, które nie inwestują w rozwój zespołów IT i cyberbezpieczeństwa, często nie mają odpowiednich zasobów, by skutecznie bronić się przed atakami. Tymczasem rozwój technologii wymaga kompetentnych specjalistów – inżynierów, architektów i analityków bezpieczeństwa. Wysoki popyt na rynku sprawia, iż pozyskanie takich osób wymaga konkurencyjnych ofert.
– Widzimy wyraźne różnice między firmami dojrzałymi a tymi, które są zabezpieczone słabo. Niektóre liczą tylko na sztuczną inteligencję, która powinna być jedynie narzędziem wspierającym ekspertów, nie ich zastępstwem – mówi Malok.
Cyberbezpieczeństwo powinno być częścią długofalowej strategii każdej firmy. Szkolenia, rekrutacja kompetentnych pracowników i rozwój świadomości całego zespołu to nie tylko działania prewencyjne, ale warunek bezpiecznego funkcjonowania w cyfrowym świecie. To również inwestycja, która zwraca się w postaci mniejszego ryzyka finansowego, reputacyjnego i operacyjnego.
Polecamy również:
- Rekrutacje w Polsce realizowane są choćby 2,5 miesiąca. Nowy raport eRecruiter pokazuje, gdzie firmy tracą czas
- Cyfrowa rewolucja w przemyśle z lukami w zabezpieczeniach. Rośnie zagrożenie cyberatakami
- Czytasz raport, a to pułapka. Nowe metody cyberataków oparte na AI
- W służbie społeczeństwu. Sztuczna inteligencja w administracji publicznej jest realnym wyzwaniem