
Podczas wtorkowego wywiadu dla CNBC, legendarny menedżer funduszu hedgingowego – Paul Tudor Jones – przyznał, iż uważa, iż istnieje 10% szans na to, iż sztuczna inteligencja unicestwi połowę ludzkości w ciągu najbliższych 20 lat.
- Znany inwestor snuje przed nami scenariusz rodem z „Terminatora” – jego zdaniem AI może w ciągu dwóch dekad zniszczyć ludzkość.
- Zdaniem Jonesa musi wydarzyć się jednak coś tragicznego, by ludzkość w pełni pojęła skalę zagrożenia.
AI nas zniszczy?
Zdaniem Paula Jonesa, znanego inwestora, który słynie ze swojej fascynacji bitcoinem, jest aż 10% szans na to, że scenariusz, jaki znamy z cyklu filmów „Terminator” zrealizuje się w rzeczywistości, do maksymalnie 20 lat.
Jego zdaniem AI może przejąć kontrolę nad światem i nas zniszczyć. Dalej kontynuował, że dziś wiele osób bagatelizuje zagrożenie i będzie potrzebny straszny wypadek, w którym zginie od 50 do 100 milionów ludzi, aby świat potraktował zagrożenie płynące z rozwoju AI „naprawdę poważnie”.
Dalej powołał się na słowa Elona Muska, „który jest prawdopodobnie najbardziej genialnym inżynierem naszych czasów”, a który powiedział już wcześniej, iż AI to coś naprawdę niebezpiecznego.
Przemiany ekonomiczne
Największe zagrożenie, jakie dziś można dostrzec w rozwoju AI, dot. jednak nie tyle fizycznej eksterminacji ludzkości, a przemian, jakie mogą zajść w światowej gospodarce.
Wiele osób może stracić pracę w wyniku nowej rewolucji technologicznej, która dotknąć może niemal każdego. I nie, problem nie dotknie głównie osób, które pracują umysłowo – robotyzacja, która jest napędzana AI, może sprawić, że zajęcie zarobkowe mogą stracić i pracownicy fizyczni, i lekarze czy kierowcy. Niemal wszyscy!
Oczywiście to, na co wskazujemy, dot. przyszłości za 10-20 lat. w tej chwili sztuczna inteligencja boryka się przez cały czas z halucynacjami – po prostu przez cały czas nierzadko „kłamie”, gdy ją o coś pytamy. Do tego popełnia spore błędy w tworzeniu grafik czy filmów – potrafi wygenerować np. ludzką postać z sześcioma palcami.
Jednocześnie – co też należy podkreślić – na tym polu AI przeszła i tak długą drogę i halucynacje zdarzają się już coraz rzadziej.